Gaidžio laikrodžio aikštė pėsčiųjų gatvėje daugeliui žmonių yra malonių susitikimų ir pasimatymų aikštė
Laikrodis pastatytas dviejų pagrindinių miesto gatvių sankryžoje, pačiame miesto centre. Sovietinės okupacijos laikais miesto laikrodis plasnojo ir skelbė kiekvieną valandą, tačiau laikui bėgant gaidys išsikvėpė, laikrodžio tikslumu ne visada buvo galima pasitikėti.
Dabar Šiaulių centro simbolis ne tik gieda, bet ir sveikinasi su praeiviais: „Sveiki atvykę į Šiaulius!“. Pasisveikinimo tekstas skamba lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų, rusų, ispanų, švedų, romų ir kitomis kalbomis 12 val. ir 18 val. Iš pradžių Gaidys giedodavo kas valandą, tačiau dėl gyventojų skundų jam leista prabilti tik 2 kartus per dieną – vidurdienį ir 18 val. Vasarą gaidys ne tik skelbs laiką, bet ir suplasnos variniais sparnais.
Lokacija
Plačiau apie laikrodį
1975-aisiais kartu su pirmuoju ir ilgiausiu šalyje pėsčiųjų bulvaru įrengtas laikrodis – vienas pagrindinių Šiaulių simbolių. Pastatytas ant lietuviško koplytstulpio, sovietmečiu tapo prisikėlimo simboliu. Pasak dizainerio, tai ko gero, vienintelis pasaulyje laikrodis neturintis devyneto.
„Mūsų ciferblatas kitam pasaulio mieste netinka, o čia 1236 – mūsų miesto įkūrimo data. Galima turėt sentimentų, kad jis bus plasnojantis mūsų gaidys, kaip ne kaip, tai yra pirmasis kinetinis skulptūrinis kūrinukas, kurį mes, šiauliečiai, pagaminom, kada Lietuvoj ir tarybų sąjungoj buvo nedaromi tokie dalykai“, – pasakoja laikrodžio autorius Vilnius Puronas.
Pirmasis laikrodžio mechanizmas buvo atgabentas iš Vladikaukazo. Dabar jį pakeitė šveicariškas, atnaujintas ir ciferblatas.
„Laiką tikslinasi tiek ir nuo palydovų, tam, kad nepamesti laiko. Žino, kada ateina žiemos ar vasaros laiko keitimas. Jis tą pats padarys, jokių rankiniu būdu persukinėjimų nebereikės atlikti. Dingus elektrai turi dar vidinį laikrodį, kuris elektrai atsistačius vėl atsistoja į tą laiką, kuris yra numatytas tam momentui“, – apie laikrodį pasakoja automatikos specialistas Karolis Ringys.
Šaltinis lrt.lt