Valstybinių miškų urėdijos Pašilių stumbrynas, įsikūręs Panevėžio rajone, Girelės viensėdyje, kviečia apžiūrėti tiek Europoje, tiek Lietuvoje stambiausius laukinius gyvūnus – stumbrus. Tai, ko gero, viena įspūdingiausių vietų Panevėžio rajone, kur galima gyvai pamatyti šiuos į tarptautinę raudonąją knygą įrašytus gyvūnus.
Senovėje Lietuvos miškuose jų buvo daug. Deja, plečiantis dirbamiesiems laukams, mažėjant miškų plotams ir intensyvėjant medžioklei, Lietuvoje stumbrai nebegyveno jau XIX a. viduryje. Mokslininkų pastangomis dabartinė laukinių stumbrų populiacija buvo atkurta iš zoologijos sodose ir privačiose kolekcijose išsaugotų stumbrų.
Į laisvę Lietuvoje jie buvo išleidžiami nuo 1973 m., ir pastaruoju metu aplinkui Pašilių mišką klajoja 20-30 individų dydžio banda. Pašilių stumbryne galite stebėti šiuos didingus žvėris laikomis aptvaruose. Tam specialiai yra įrengta apžvalgos aikštelė, greta – pažintinis Miško takas.
Stumbryno telefono numeris: (8-615) 17701
Lokacija
Plačiau apie stumbryną
Stumbryno ištakos ir veikla
Pirmieji stumbrai į Pašilių stumbryną buvo atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato Serpukhovo srities Rusijoje – Motok ir Moda. 1971 m. Moda atsivedė pirmąjį stumbriuką – Girinį. Stumbryne atvestiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys skiemeniu „Gi“, todėl Pašilių stumbryne susipažinsite su patinais Givmiu, Gikiu, Gitanas, Giskiu, Giriu, Gimiu, Gifriu, Gipolu, Gipokiu, Gipordu, Giliumi, Gigu, Gilu, patelėmis Gitara, Gile, Giazabota, Giedre, Gira, Gizopa, Gipota, Gimba, Girna ir kt. Kasmet organizuojamose atvirų durų dienose stumbryne apsilankyti ir jaunikliams naujus vardus pasiūlyti kviečiami aplinkinių rajonų darželių auklėtiniai bei moksleiviai. Ši spalio mėnesį vykstanti šventė kasmet sulaukia daug dėmesio ir pritraukia jaunuosius lankytojus renkančius stumbriukams vardus.
Stumbrynas šiandien
Stumbrų populiacija vis didėja ir šiuo metu Pašilių miške ganosi daugiau kaip 200 laisvų stumbrų. Įspūdingo dydžio gyvūnai draugiški, mielai ateina artyn prie tvoros, tikėdamiesi gauti skanėstų iš lankytojų. Yra įrengta apžvalgos aikštelė-regykla, nuo kurios matomas gražus vaizdas į 50 ha aptvertas miško bei pievos plotas, kuriame telpa dviejų stumbrų bandų kasdienis gyvenimas. Nuo regyklos saugiai galima stebėti stumbrų elgseną iš arti: ką jie veikia, kaip maitinasi. Jeigu viešnagės metu stumbrų nebus arti tvoros, tai nuo regyklos juos tikrai išvysite besiganančius. Teritorijoje įrengtos pavėsinės ir laužavietė su suolais. Tai puiki vieta šeimos iškylai ar pasibuvimui gamtoje. Taip pat, šalia esančiame miške yra įrengtas apie 600 m ilgio pažintinis takas, kuriame įrengtos stotelės su skirtingomis ekspozicijomis apie miško gyvūnus, paukščius, augalus. Kiekvienoje stotelėje galima prisėsti ir pasigerėti gražiu mišku, paieškoti stenduose aprašomų gyvūnų ar augalų. Tai puiki edukacinė pamokėlė vaikams.